Microchip Technology DSC1003CI5-020.0000
DSC1003CI5-020.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003CI5-020.0000
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003CI5-020.0000.pdf
Availability of DSC1003CI5-020.0000
QUANTITY
DSC1003CI5-020.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003CI5-020.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1003CI5-020.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003CI5-020.0000
Related LinksDSC1003CI, DSC1003CI5-020.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003CI5-020.0000 Details Description
Related parts for DSC1003CI5-020.0000
LED ORANGE T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH TO-220 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY R/A BCD GOLD datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
UNICARD SHEETS LABEL TERM RED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf