Microchip Technology DSC1003CI5-020.0000T
DSC1003CI5-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003CI5-020.0000T
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003CI5-020.0000T.pdf
Availability of DSC1003CI5-020.0000T
QUANTITY
DSC1003CI5-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003CI5-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1003CI5-020.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003CI5-020.0000T
Related LinksDSC1003CI5, DSC1003CI5-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003CI5-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1003CI5-020.0000T
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 3PS 26AWG .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf