Microchip Technology DSC1003CL1-095.0000T
DSC1003CL1-095.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003CL1-095.0000T
Brief Description
OSC MEMS 95.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003CL1-095.0000T.pdf
Availability of DSC1003CL1-095.0000T
QUANTITY
DSC1003CL1-095.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003CL1-095.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1003CL1-095.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency95MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)9.6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003CL1-095.0000T
Related LinksDSC1003CL1, DSC1003CL1-095.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003CL1-095.0000T Details Description
Related parts for DSC1003CL1-095.0000T
RES ARRAY 15 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12WQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL6131 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN ADAPTER 55P-55P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TOOL PRESS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.18UF RADIAL datasheet.pdf