Microchip Technology DSC1003DE1-050.0000T
DSC1003DE1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003DE1-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003DE1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1003DE1-050.0000T
QUANTITY
DSC1003DE1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003DE1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1003DE1-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003DE1-050.0000T
Related LinksDSC1003DE1, DSC1003DE1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003DE1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1003DE1-050.0000T
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED SHLD 2500' datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 14POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA /LCK/SLOT 8CKT datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf