Microchip Technology DSC1004AE2-050.0000
DSC1004AE2-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1004AE2-050.0000
Brief Description
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1004AE2-050.0000.pdf
Availability of DSC1004AE2-050.0000
QUANTITY
DSC1004AE2-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1004AE2-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1004AE2-050.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1004
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1004AE2-050.0000
Related LinksDSC1004AE, DSC1004AE2-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1004AE2-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1004AE2-050.0000
IC ADC 16BIT SAMPLING HS 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON PILL PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf