Microchip Technology DSC1018DC1-022.0000T
DSC1018DC1-022.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1018DC1-022.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 22.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1018DC1-022.0000T.pdf
Availability of DSC1018DC1-022.0000T
QUANTITY
DSC1018DC1-022.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1018DC1-022.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1018DC1-022.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1018DC1-022.0000T
Related LinksDSC1018DC1, DSC1018DC1-022.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1018DC1-022.0000T Details Description
Related parts for DSC1018DC1-022.0000T
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,RED,GRN,GRN datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D4NL-4HFG-B-NPT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC5929LS6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf