Microchip Technology DSC1018DI1-019.2000
DSC1018DI1-019.2000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1018DI1-019.2000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 19.2000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1018DI1-019.2000.pdf
Availability of DSC1018DI1-019.2000
QUANTITY
DSC1018DI1-019.2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1018DI1-019.2000
Internal Part NumberEIS-DSC1018DI1-019.2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1018
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency19.2MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1018DI1-019.2000
Related LinksDSC1018DI, DSC1018DI1-019.2000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1018DI1-019.2000 Details Description
Related parts for DSC1018DI1-019.2000
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.04K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf