Microchip Technology DSC1018DI1-019.2000
DSC1018DI1-019.2000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1018DI1-019.2000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 19.2000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1018DI1-019.2000.pdf
Availability of DSC1018DI1-019.2000
QUANTITY
DSC1018DI1-019.2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1018DI1-019.2000
Internal Part NumberEIS-DSC1018DI1-019.2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1018
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency19.2MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1018DI1-019.2000
Related LinksDSC1018DI, DSC1018DI1-019.2000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1018DI1-019.2000 Details Description
Related parts for DSC1018DI1-019.2000
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
PLUG 10ROW 300POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 40A 90-140VAC datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 32POS datasheet.pdf
VERT GANGED RF 8 POS LONG TAILS datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1400V 300NS DO-204AL datasheet.pdf