Microchip Technology DSC1028CI2-024.0000T
DSC1028CI2-024.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1028CI2-024.0000T
Brief Description
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1028CI2-024.0000T.pdf
Availability of DSC1028CI2-024.0000T
QUANTITY
DSC1028CI2-024.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1028CI2-024.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1028CI2-024.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1028CI2-024.0000T
Related LinksDSC1028CI2, DSC1028CI2-024.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1028CI2-024.0000T Details Description
Related parts for DSC1028CI2-024.0000T
WIRE DUCT SLOTTED 2"X4" 4PC/6.5' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM TH datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
220UF 400V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf