Microchip Technology DSC1030BI1-025.0000T
DSC1030BI1-025.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1030BI1-025.0000T
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1030BI1-025.0000T.pdf
Availability of DSC1030BI1-025.0000T
QUANTITY
DSC1030BI1-025.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1030BI1-025.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1030BI1-025.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1030BI1-025.0000T
Related LinksDSC1030BI1, DSC1030BI1-025.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1030BI1-025.0000T Details Description
Related parts for DSC1030BI1-025.0000T
CONN SMA JACK STR SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC PMU FOR ADV APPLICATION 40LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 40POS SOCKET-SOCKET 4M datasheet.pdf
ROUTING CARD STK600 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf