Microchip Technology DSC1033BI1-048.4610
DSC1033BI1-048.4610 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033BI1-048.4610
Brief Description
OSC MEMS 48.4610MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033BI1-048.4610.pdf
Availability of DSC1033BI1-048.4610
QUANTITY
DSC1033BI1-048.4610 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033BI1-048.4610
Internal Part NumberEIS-DSC1033BI1-048.4610
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency48.461MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033BI1-048.4610
Related LinksDSC1033BI, DSC1033BI1-048.4610 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033BI1-048.4610 Details Description
Related parts for DSC1033BI1-048.4610
CABLE FLAT FLEX 28POS 1MM 2" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1KV 22A ISOPLUS247 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5252 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf