Microchip Technology DSC1033BI1-050.0000T
DSC1033BI1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033BI1-050.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033BI1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1033BI1-050.0000T
QUANTITY
DSC1033BI1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033BI1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1033BI1-050.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033BI1-050.0000T
Related LinksDSC1033BI1, DSC1033BI1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033BI1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1033BI1-050.0000T
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 85MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 75 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIPOLE ANTENNA 1.7 TO 2.2GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf