Microchip Technology DSC1033BI1-060.0000
DSC1033BI1-060.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033BI1-060.0000
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033BI1-060.0000.pdf
Availability of DSC1033BI1-060.0000
QUANTITY
DSC1033BI1-060.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033BI1-060.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1033BI1-060.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033BI1-060.0000
Related LinksDSC1033BI, DSC1033BI1-060.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033BI1-060.0000 Details Description
Related parts for DSC1033BI1-060.0000
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CONN PIN CUSTOM CONN datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A DPAK datasheet.pdf