Microchip Technology DSC1033BI1-060.0000T
DSC1033BI1-060.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033BI1-060.0000T
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033BI1-060.0000T.pdf
Availability of DSC1033BI1-060.0000T
QUANTITY
DSC1033BI1-060.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033BI1-060.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1033BI1-060.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033BI1-060.0000T
Related LinksDSC1033BI1, DSC1033BI1-060.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033BI1-060.0000T Details Description
Related parts for DSC1033BI1-060.0000T
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC AMP POST 5/3.3V TTL SD 10MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 20V datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf