Microchip Technology DSC1033CC1-012.0000T
DSC1033CC1-012.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033CC1-012.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033CC1-012.0000T.pdf
Availability of DSC1033CC1-012.0000T
QUANTITY
DSC1033CC1-012.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033CC1-012.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1033CC1-012.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033CC1-012.0000T
Related LinksDSC1033CC1, DSC1033CC1-012.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033CC1-012.0000T Details Description
Related parts for DSC1033CC1-012.0000T
FUSE BOARD MNT 250MA 50VDC 0603 datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
HDM PWR MOD datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 6C 4#16, 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
10000UF 40V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf