Microchip Technology DSC1033CI1-040.0000
DSC1033CI1-040.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033CI1-040.0000
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033CI1-040.0000.pdf
Availability of DSC1033CI1-040.0000
QUANTITY
DSC1033CI1-040.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033CI1-040.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1033CI1-040.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033CI1-040.0000
Related LinksDSC1033CI, DSC1033CI1-040.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033CI1-040.0000 Details Description
Related parts for DSC1033CI1-040.0000
OSCILLATOR CMOS PROG 5V ST SMD datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY HS WR 14.5" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 25NH K1 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf