Microchip Technology DSC1033CI1-054.0000T
DSC1033CI1-054.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033CI1-054.0000T
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033CI1-054.0000T.pdf
Availability of DSC1033CI1-054.0000T
QUANTITY
DSC1033CI1-054.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033CI1-054.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1033CI1-054.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033CI1-054.0000T
Related LinksDSC1033CI1, DSC1033CI1-054.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033CI1-054.0000T Details Description
Related parts for DSC1033CI1-054.0000T
FIXED IND 1.8UH 22.6A 2 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 169 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 2COND BLACK 3281' datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf