Microchip Technology DSC1033CI1-064.0000T
DSC1033CI1-064.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033CI1-064.0000T
Brief Description
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033CI1-064.0000T.pdf
Availability of DSC1033CI1-064.0000T
QUANTITY
DSC1033CI1-064.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033CI1-064.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1033CI1-064.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency64MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033CI1-064.0000T
Related LinksDSC1033CI1, DSC1033CI1-064.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033CI1-064.0000T Details Description
Related parts for DSC1033CI1-064.0000T
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .127M datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND C-7 BAY SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V DO213AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 4W datasheet.pdf