Microchip Technology DSC1033DI1-044.0000
DSC1033DI1-044.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033DI1-044.0000
Brief Description
OSC MEMS 44.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033DI1-044.0000.pdf
Availability of DSC1033DI1-044.0000
QUANTITY
DSC1033DI1-044.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033DI1-044.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1033DI1-044.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency44MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033DI1-044.0000
Related LinksDSC1033DI, DSC1033DI1-044.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033DI1-044.0000 Details Description
Related parts for DSC1033DI1-044.0000
TVS DIODE 154VWM 258.3VC SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 0.28A TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf