Microchip Technology DSC1101AE2-007.6800T
DSC1101AE2-007.6800T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101AE2-007.6800T
Brief Description
OSC MEMS 7.68MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101AE2-007.6800T.pdf
Availability of DSC1101AE2-007.6800T
QUANTITY
DSC1101AE2-007.6800T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101AE2-007.6800T
Internal Part NumberEIS-DSC1101AE2-007.6800T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency7.68MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101AE2-007.6800T
Related LinksDSC1101AE2, DSC1101AE2-007.6800T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101AE2-007.6800T Details Description
Related parts for DSC1101AE2-007.6800T
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
OSC VCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC REG BST ADJ/3.3V 1.25A 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD323 datasheet.pdf