Microchip Technology DSC1101AE2-040.6080
DSC1101AE2-040.6080 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101AE2-040.6080
Brief Description
OSC MEMS 40.6080MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101AE2-040.6080.pdf
Availability of DSC1101AE2-040.6080
QUANTITY
DSC1101AE2-040.6080 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101AE2-040.6080
Internal Part NumberEIS-DSC1101AE2-040.6080
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40.608MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101AE2-040.6080
Related LinksDSC1101AE, DSC1101AE2-040.6080 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101AE2-040.6080 Details Description
Related parts for DSC1101AE2-040.6080
Crystal 8.3880MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RACK SWING FRAME 35" X 19" datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 15SAU 15CKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
LED ARR 12MM 2700K 80CRI 1965LM datasheet.pdf
1000UF 12V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf