Microchip Technology DSC1101BE1-012.5000T
DSC1101BE1-012.5000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101BE1-012.5000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101BE1-012.5000T.pdf
Availability of DSC1101BE1-012.5000T
QUANTITY
DSC1101BE1-012.5000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101BE1-012.5000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101BE1-012.5000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12.5MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101BE1-012.5000T
Related LinksDSC1101BE1, DSC1101BE1-012.5000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101BE1-012.5000T Details Description
Related parts for DSC1101BE1-012.5000T
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION NCP3337 5.0V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 68.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 850MA 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 600MA 472 MOHM datasheet.pdf
IC REG SW W/FET DGTL CAM 56UQFN datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 50 V datasheet.pdf