Microchip Technology DSC1101BI1-066.6666
DSC1101BI1-066.6666 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101BI1-066.6666
Brief Description
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101BI1-066.6666.pdf
Availability of DSC1101BI1-066.6666
QUANTITY
DSC1101BI1-066.6666 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101BI1-066.6666
Internal Part NumberEIS-DSC1101BI1-066.6666
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.6666MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)