Microchip Technology DSC1101BI2-025.0000T
DSC1101BI2-025.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101BI2-025.0000T
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101BI2-025.0000T.pdf
Availability of DSC1101BI2-025.0000T
QUANTITY
DSC1101BI2-025.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101BI2-025.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101BI2-025.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101BI2-025.0000T
Related LinksDSC1101BI2, DSC1101BI2-025.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101BI2-025.0000T Details Description
Related parts for DSC1101BI2-025.0000T
IC OPAMP GP 14MHZ 8SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 830MA 245 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
40MHZ INDUSTRIAL SCOPEMETER datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf