Microchip Technology DSC1101BI2-025.0000T
DSC1101BI2-025.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101BI2-025.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101BI2-025.0000T.pdf
Availability of DSC1101BI2-025.0000T
QUANTITY
DSC1101BI2-025.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101BI2-025.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101BI2-025.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101BI2-025.0000T
Related LinksDSC1101BI2, DSC1101BI2-025.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101BI2-025.0000T Details Description
Related parts for DSC1101BI2-025.0000T
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
SENSOR 300PSIG 1/4NPT 4.5V datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNC 16KX18 64QFP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
5MM MIDDLE RING datasheet.pdf