Microchip Technology DSC1101CL2-010.0000
DSC1101CL2-010.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101CL2-010.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101CL2-010.0000.pdf
Availability of DSC1101CL2-010.0000
QUANTITY
DSC1101CL2-010.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101CL2-010.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1101CL2-010.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101CL2-010.0000
Related LinksDSC1101CL, DSC1101CL2-010.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101CL2-010.0000 Details Description
Related parts for DSC1101CL2-010.0000
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 10A 1400V HS FERRULE W/IND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
MOSFET 2N/2P-CH 40V 8-SOIC datasheet.pdf
F39-MC21 datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.54MM 64GB SLC datasheet.pdf