Microchip Technology DSC1101CM5-050.0000
DSC1101CM5-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101CM5-050.0000
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101CM5-050.0000.pdf
Availability of DSC1101CM5-050.0000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSC1101CM5-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101CM5-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1101CM5-050.0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
High-Speed PECL and LVPECL Termination
PCN Obsolescence/ EOLDSC1101/DSC1121xM5 Devices 03/Aug/2015
Standard Package110
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101CM5-050.0000
Related LinksDSC1101CM, DSC1101CM5-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101CM5-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1101CM5-050.0000
RES SMD 6.8K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 35PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 15NS 28DIP datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V C datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.6" 0.524 BK datasheet.pdf