Microchip Technology DSC1101DI5-020.0000T
DSC1101DI5-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DI5-020.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DI5-020.0000T.pdf
Availability of DSC1101DI5-020.0000T
QUANTITY
DSC1101DI5-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DI5-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101DI5-020.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DI5-020.0000T
Related LinksDSC1101DI5, DSC1101DI5-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DI5-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1101DI5-020.0000T
MODULE SDRAM 32MB 144SODIMM datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT W/1M CORDSET datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5, 72FIB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC CF 20A NON-INDICATI datasheet.pdf