Microchip Technology DSC1101DI5-066.0000T
DSC1101DI5-066.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DI5-066.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DI5-066.0000T.pdf
Availability of DSC1101DI5-066.0000T
QUANTITY
DSC1101DI5-066.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DI5-066.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101DI5-066.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DI5-066.0000T
Related LinksDSC1101DI5, DSC1101DI5-066.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DI5-066.0000T Details Description
Related parts for DSC1101DI5-066.0000T
CONN IDC DB 10POS 2.5MM BLK PCB datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 13, C datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 1.96GHZ W-CDMA II datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS FMALE-MALE M12 1M datasheet.pdf
SLEEVE PTFE 3/4 NATURAL 50' datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PINS datasheet.pdf