Microchip Technology DSC1101DI5-066.0000T
DSC1101DI5-066.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DI5-066.0000T
Brief Description
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DI5-066.0000T.pdf
Availability of DSC1101DI5-066.0000T
QUANTITY
DSC1101DI5-066.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DI5-066.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101DI5-066.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DI5-066.0000T
Related LinksDSC1101DI5, DSC1101DI5-066.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DI5-066.0000T Details Description
Related parts for DSC1101DI5-066.0000T
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D2PAK datasheet.pdf
CONN FPC 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN CS1631 230V datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN ZA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf