Microchip Technology DSC1101DM1-050.0000T
DSC1101DM1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DM1-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DM1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1101DM1-050.0000T
QUANTITY
DSC1101DM1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DM1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101DM1-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DM1-050.0000T
Related LinksDSC1101DM1, DSC1101DM1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DM1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1101DM1-050.0000T
CONN SOCKET CONTACT GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf