Microchip Technology DSC1102BE1-156.2500
DSC1102BE1-156.2500 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1102BE1-156.2500
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1102BE1-156.2500.pdf
Availability of DSC1102BE1-156.2500
QUANTITY
DSC1102BE1-156.2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1102BE1-156.2500
Internal Part NumberEIS-DSC1102BE1-156.2500
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1102
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1102BE1-156.2500
Related LinksDSC1102BE, DSC1102BE1-156.2500 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1102BE1-156.2500 Details Description
Related parts for DSC1102BE1-156.2500
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 9POS .23M datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
REFL PACK RND 49.9MM 24MM SPOT datasheet.pdf