Microchip Technology DSC1102BI5-108.0000T
DSC1102BI5-108.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1102BI5-108.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 108.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1102BI5-108.0000T.pdf
Availability of DSC1102BI5-108.0000T
QUANTITY
DSC1102BI5-108.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1102BI5-108.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1102BI5-108.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1102
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency108MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1102BI5-108.0000T
Related LinksDSC1102BI5, DSC1102BI5-108.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1102BI5-108.0000T Details Description
Related parts for DSC1102BI5-108.0000T
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 PVC 1-1/2" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 64POS R/A datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf