Microchip Technology DSC1103AI5-156.2500
DSC1103AI5-156.2500 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103AI5-156.2500
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103AI5-156.2500.pdf
Availability of DSC1103AI5-156.2500
QUANTITY
DSC1103AI5-156.2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103AI5-156.2500
Internal Part NumberEIS-DSC1103AI5-156.2500
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103AI5-156.2500
Related LinksDSC1103AI, DSC1103AI5-156.2500 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103AI5-156.2500 Details Description
Related parts for DSC1103AI5-156.2500
CONN TAB datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 16TSSOP datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 8-CH 38-HTSSOP datasheet.pdf
BOARD LED IMS SEOUL SEMI Z-PWR datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 10A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED BL 12V SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONTACT ADH 28 AWG datasheet.pdf