Microchip Technology DSC1103BI1-075.0000T
DSC1103BI1-075.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103BI1-075.0000T
Brief Description
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103BI1-075.0000T.pdf
Availability of DSC1103BI1-075.0000T
QUANTITY
DSC1103BI1-075.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103BI1-075.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1103BI1-075.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency75MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103BI1-075.0000T
Related LinksDSC1103BI1, DSC1103BI1-075.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103BI1-075.0000T Details Description
Related parts for DSC1103BI1-075.0000T
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3H 500MA 36 OHM CHASS datasheet.pdf
CAP ALUM 51000UF 50V SCREW datasheet.pdf