Microchip Technology DSC1103BI1-120.0000
DSC1103BI1-120.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103BI1-120.0000
Brief Description
OSC MEMS 120.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103BI1-120.0000.pdf
Availability of DSC1103BI1-120.0000
QUANTITY
DSC1103BI1-120.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103BI1-120.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1103BI1-120.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency120MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103BI1-120.0000
Related LinksDSC1103BI, DSC1103BI1-120.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103BI1-120.0000 Details Description
Related parts for DSC1103BI1-120.0000
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO220 datasheet.pdf