Microchip Technology DSC1103CI5-180.0000T
DSC1103CI5-180.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103CI5-180.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 180.0000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103CI5-180.0000T.pdf
Availability of DSC1103CI5-180.0000T
QUANTITY
DSC1103CI5-180.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103CI5-180.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1103CI5-180.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency180MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103CI5-180.0000T
Related LinksDSC1103CI5, DSC1103CI5-180.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103CI5-180.0000T Details Description
Related parts for DSC1103CI5-180.0000T
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
IC OSC XTAL 122.88MHZ 6CLCC datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf