Microchip Technology DSC1103NI1-148.5000T
DSC1103NI1-148.5000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103NI1-148.5000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 148.5MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103NI1-148.5000T.pdf
Availability of DSC1103NI1-148.5000T
QUANTITY
DSC1103NI1-148.5000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103NI1-148.5000T
Internal Part NumberEIS-DSC1103NI1-148.5000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency148.5MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103NI1-148.5000T
Related LinksDSC1103NI1, DSC1103NI1-148.5000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103NI1-148.5000T Details Description
Related parts for DSC1103NI1-148.5000T
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf