Microchip Technology DSC1121AE5-033.8688
DSC1121AE5-033.8688 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121AE5-033.8688
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.8688MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121AE5-033.8688.pdf
Availability of DSC1121AE5-033.8688
QUANTITY
DSC1121AE5-033.8688 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121AE5-033.8688
Internal Part NumberEIS-DSC1121AE5-033.8688
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.8688MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121AE5-033.8688
Related LinksDSC1121AE, DSC1121AE5-033.8688 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121AE5-033.8688 Details Description
Related parts for DSC1121AE5-033.8688
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
DLM 96C SHIELDED RECPT datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf