Microchip Technology DSC1121BI2-156.2540T
DSC1121BI2-156.2540T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121BI2-156.2540T
Brief Description
OSC MEMS 156.254MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121BI2-156.2540T.pdf
Availability of DSC1121BI2-156.2540T
QUANTITY
DSC1121BI2-156.2540T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121BI2-156.2540T
Internal Part NumberEIS-DSC1121BI2-156.2540T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.254MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121BI2-156.2540T
Related LinksDSC1121BI2, DSC1121BI2-156.2540T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121BI2-156.2540T Details Description
Related parts for DSC1121BI2-156.2540T
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 8 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf