Microchip Technology DSC1121BM1-016.0000T
DSC1121BM1-016.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121BM1-016.0000T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121BM1-016.0000T.pdf
Availability of DSC1121BM1-016.0000T
QUANTITY
DSC1121BM1-016.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121BM1-016.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1121BM1-016.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121BM1-016.0000T
Related LinksDSC1121BM1, DSC1121BM1-016.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121BM1-016.0000T Details Description
Related parts for DSC1121BM1-016.0000T
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR OCTAL 20-TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMPC datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LINEAR SLIDE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MICRO 51C S 8" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf