Microchip Technology DSC1121BM5-030.0000
DSC1121BM5-030.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121BM5-030.0000
Brief Description
OSC MEMS 30.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121BM5-030.0000.pdf
Availability of DSC1121BM5-030.0000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSC1121BM5-030.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121BM5-030.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1121BM5-030.0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
High-Speed PECL and LVPECL Termination
PCN Obsolescence/ EOLDSC1101/DSC1121xM5 Devices 03/Aug/2015
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency30MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121BM5-030.0000
Related LinksDSC1121BM, DSC1121BM5-030.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121BM5-030.0000 Details Description
Related parts for DSC1121BM5-030.0000
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF/CLK 28DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 20-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.25M OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf