Microchip Technology DSC1121CI2-051.8400
DSC1121CI2-051.8400 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121CI2-051.8400
Brief Description
OSC MEMS 51.84MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121CI2-051.8400.pdf
Availability of DSC1121CI2-051.8400
QUANTITY
DSC1121CI2-051.8400 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121CI2-051.8400
Internal Part NumberEIS-DSC1121CI2-051.8400
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
TypeMEMS (Silicon)
Frequency51.84MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121CI2-051.8400
Related LinksDSC1121CI, DSC1121CI2-051.8400 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121CI2-051.8400 Details Description
Related parts for DSC1121CI2-051.8400
CONN CAP 6POS DOUBLE LOCK YELLOW datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 800V KBPC datasheet.pdf
KK7.92 WAFER ASSY W/LOCK datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 5/10 MC datasheet.pdf
CONN EDGE .050 28POS DR TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
OUTSIDE CORNER FITTING W/O BEND datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A SOD57 datasheet.pdf