Microchip Technology DSC1121CL5-050.0000T
DSC1121CL5-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121CL5-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121CL5-050.0000T.pdf
Availability of DSC1121CL5-050.0000T
QUANTITY
DSC1121CL5-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121CL5-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1121CL5-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121CL5-050.0000T
Related LinksDSC1121CL5, DSC1121CL5-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121CL5-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1121CL5-050.0000T
RES 300 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 0.43 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
DRAWER 16.1X17.4X8.75" BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A QC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 100ppm 6pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf