Microchip Technology DSC1121CM2-016.0000
DSC1121CM2-016.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121CM2-016.0000
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121CM2-016.0000.pdf
Availability of DSC1121CM2-016.0000
QUANTITY
DSC1121CM2-016.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121CM2-016.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1121CM2-016.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121CM2-016.0000
Related LinksDSC1121CM, DSC1121CM2-016.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121CM2-016.0000 Details Description
Related parts for DSC1121CM2-016.0000
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf