Microchip Technology DSC1122AE2-100.0000
DSC1122AE2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1122AE2-100.0000
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1122AE2-100.0000.pdf
Availability of DSC1122AE2-100.0000
QUANTITY
DSC1122AE2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1122AE2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1122AE2-100.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1122
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1122AE2-100.0000
Related LinksDSC1122AE, DSC1122AE2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1122AE2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1122AE2-100.0000
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 4W SIL-9 W/FIN datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 21.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf