Microchip Technology DSC1124BI2-100.0000
DSC1124BI2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124BI2-100.0000
Brief Description
OSC MEMS 100.0000MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124BI2-100.0000.pdf
Availability of DSC1124BI2-100.0000
QUANTITY
DSC1124BI2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124BI2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1124BI2-100.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124BI2-100.0000
Related LinksDSC1124BI, DSC1124BI2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124BI2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1124BI2-100.0000
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN RCTP 2ROW 60POS 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC PFC CTLR STEPDOWN 16SOIC datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.6V 4-USP datasheet.pdf
CONNECTOR,SOCKET,MINI DRAWER, PC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf