Microchip Technology DSC1124BI2-100.0000
DSC1124BI2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124BI2-100.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 100.0000MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124BI2-100.0000.pdf
Availability of DSC1124BI2-100.0000
QUANTITY
DSC1124BI2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124BI2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1124BI2-100.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124BI2-100.0000
Related LinksDSC1124BI, DSC1124BI2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124BI2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1124BI2-100.0000
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 13.5V 8W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 15A SPM55 datasheet.pdf
MOSFET DUAL SAB 1.80V EE 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE 50A 1500V 1 XL PV datasheet.pdf