Microchip Technology DSC1124BI2-156.2500
DSC1124BI2-156.2500 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124BI2-156.2500
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124BI2-156.2500.pdf
Availability of DSC1124BI2-156.2500
QUANTITY
DSC1124BI2-156.2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124BI2-156.2500
Internal Part NumberEIS-DSC1124BI2-156.2500
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124BI2-156.2500
Related LinksDSC1124BI, DSC1124BI2-156.2500 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124BI2-156.2500 Details Description
Related parts for DSC1124BI2-156.2500
RES 1.8K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 20PLCC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 18.8MM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf