Microchip Technology DSC1124BI5-100.0000T
DSC1124BI5-100.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124BI5-100.0000T
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1124BI5-100.0000T.pdf
Availability of DSC1124BI5-100.0000T
QUANTITY
DSC1124BI5-100.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124BI5-100.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1124BI5-100.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124BI5-100.0000T
Related LinksDSC1124BI5, DSC1124BI5-100.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124BI5-100.0000T Details Description
Related parts for DSC1124BI5-100.0000T
IC PERIPHERAL DRVR DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 135V 400A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 11POS VERT datasheet.pdf
OSC TCXO 50.625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf